You are the owner of this article.

House Committee Chair Assignments Finalized

Indiana General Assembly Legislative Session Begins Jan. 3

  • 0
  • 7 min to read
Indiana Statehouse

The final committee chair assignments for the Indiana House of Representatives were announced Monday by Speaker Brian Bosma.

Standing committee assignments are made biennially after each election.

House lawmakers will convene at 1:30 p.m. Jan. 3 in the House Chamber for the first day of the 2019 legislative session. By law, the session must conclude by April 29.

With their 67-33 seat advantage, Indiana House Republicans maintained their supermajority during the 2018 midterm election. As a result, all chair and vice chair positions will once again be Republicans.

Committee calendars, meeting agendas, and standing committee hearings, which typically occur at the Statehouse in Indianapolis, can be viewed live online at http://iga.in.gov/.

Several Indianapolis-area legislators were appointed to lead these committees.

Rep. Robert Behning (R-Indianapolis) will chair the Education Committee. He will also serve on the Family, Children and Human Affairs, and the Utilities, Energy and Telecommunications committees.

Bosma will chair the Committee on Joint Rules.

Rep. Dave Frizzell (R-Indianapolis) will chair the, Family Children and Human Affairs Committee. He will also serve on the Public Health and Utilities, Energy and Telecommunications committees.

Rep. Cindy Kirchhofer (R-Beech Grove) was re-appointed to chair the Public Health Committee. She was also re-appointed to serve on the Courts and Criminal Code, and the Insurance committees.

Rep. Mike Speedy (R-Indianapolis) was re-appointed to serve as vice chair the Roads and Transportation Committee. He was also re-appointed to serve on the Financial Institutions, and the Utilities, Energy and Telecommunications committees.

Below is a full list of committee assignments:

[Editor's note: The “Rep. District 7” designation does not have a name attached because the seat is currently vacant. After winning re-election, Rep. Joe Taylor (D-South Bend) resigned Dec. 3 to take a position with the United Auto Workers International Union in another state.]

Agriculture and Rural Development

  • CHAIR: Rep. Don Lehe (R-Brookston)
  • Vice Chair: Rep. Stephen Bartels (R-Eckerty)
  • Rep. Beau Baird (R-Greencastle)
  • Rep. Brad Barrett (R-Richmond)
  • Rep. Doug Gutwein (R-Francesville)
  • Rep. Dave Heine (R-Fort Wayne)
  • Rep. Ethan Manning (R-Denver)
  • Rep. J.D. Prescott (R-Union City)
  • Rep. Christy Stutzman (R-Middlebury)
  • Rep. Melanie Wright (Ranking Minority Member) (D-Yorktown)
  • Rep. Terry Goodin (D-Austin)
  • Rep. Justin Moed (D-Indianapolis)
  • Rep. District 7

Commerce, Small Business and Economic Development

  • CHAIR: Rep. Bob Morris (R-Fort Wayne)
  • Vice Chair: Rep. Doug Miller (R-Elkhart)
  • Rep. Ron Bacon (R-Chandler)
  • Rep. Beau Baird (R-Greencastle)
  • Rep. Martin Carbaugh (R-Fort Wayne)
  • Rep. Steve Davisson (R-Salem)
  • Rep. Randy Lyness (R-West Harrison)
  • Rep. Ben Smaltz (R-Auburn)
  • Rep. Christy Stutzman (R-Middlebury)
  • Rep. Rita Fleming (Ranking Minority Member) (D-Jeffersonville)
  • Rep. Lisa Beck (D-Hebron)
  • Rep. Ragen Hatcher (D-Gary)
  • Rep. Karlee Macer (D-Indianapolis)

Courts and Criminal Code

  • CHAIR: Rep. Wendy McNamara (R-Evansville)
  • Vice Chair: Rep. Donna Schaibley (R-Carmel)
  • Rep. Stephen Bartels (R-Eckerty)
  • Rep. Cindy Kirchhofer (R-Beech Grove)
  • Rep. Kevin Mahan (R-Hartford City)
  • Rep. Sharon Negele (R-Attica)
  • Rep. Greg Steuerwald (R-Avon)
  • Rep. John Young (R-Franklin)
  • Rep. Cindy Ziemke (R-Batesville)
  • Rep. Ragen Hatcher (Ranking Minority Member) (D-Gary)
  • Rep. Lisa Beck (D-Hebron)
  • Rep. Ryan Dvorak (D-South Bend)
  • Rep. Matt Pierce (D-Bloomington)

Education

  • CHAIR: Rep. Bob Behning (R-Indianapolis)
  • Vice Chair: Rep. Tony Cook (R-Cicero)
  • Rep. Woody Burton (R-Whiteland)
  • Rep. Ed Clere (R-New Albany)
  • Rep. Dale DeVon (R-Granger)
  • Rep. Chuck Goodrich (R-Noblesville)
  • Rep. Jack Jordan (R-Bremen)
  • Rep. Jim Lucas (R-Seymour)
  • Rep. Jeff Thompson (R-Lizton)
  • Rep. Vernon Smith (Ranking Minority Member) (D-Gary)
  • Rep. Edward DeLaney (D-Indianapolis)
  • Rep. Sheila Klinker (D-Lafayette)
  • Rep. Tonya Pfaff (D-Terre Haute)

Elections and Apportionment

  • CHAIR: Rep. Tim Wesco (R-Osceola)
  • Vice Chair: Rep. Alan Morrison (R-Brazil)
  • Rep. Bob Cherry (R-Greenfield)
  • Rep. Christopher Judy (R-Fort Wayne)
  • Rep. Jim Lucas (R-Seymour)
  • Rep. Jim Pressel (R-Rolling Prairie)
  • Rep. Ed Soliday (R-Valparaiso)
  • Rep. Jeff Thompson (R-Lizton)
  • Rep. Jerry Torr (R-Carmel)
  • Rep. Chuck Moseley (Ranking Minority Member) (D-Portage)
  • Rep. Pat Boy (D-Michigan City)
  • Rep. Dan Forestal (D-Indianapolis)
  • Rep. Tonya Pfaff (D-Terre Haute)

Employment, Labor and Pensions

  • CHAIR: Rep. Heath VanNatter (R-Kokomo)
  • Vice Chair: Rep. Randy Lyness (R-West Harrison) Rep. David Abbott (R-Rome City)
  • Rep. Martin Carbaugh (R-Fort Wayne)
  • Rep. Chuck Goodrich (R-Noblesville)
  • Rep. Dan Leonard (R-Huntington)
  • Rep. Bob Morris (R-Fort Wayne)
  • Rep. Jerry Torr (R-Carmel)
  • Rep. Tim Wesco (R-Osceola)
  • Rep. Lisa Beck (Ranking Minority Member) (D-Hebron)
  • Rep. John Bartlett (D-Indianapolis)
  • Rep. Chuck Moseley (D-Portage)
  • Rep. District 7 

Environmental Affairs

  • CHAIR: Rep. Dave Wolkins (R-Warsaw)
  • Vice Chair: Rep. Mike Aylesworth (R-Hebron)
  • Rep. Beau Baird (R-Greencastle)
  • Rep. Sean Eberhart (R-Shelbyville)
  • Rep. Doug Gutwein (R-Francesville)
  • Rep. Don Lehe (R-Brookston)
  • Rep. Doug Miller (R-Elkhart)
  • Rep. J.D. Prescott (R-Union City)
  • Rep. Heath VanNatter (R-Kokomo)
  • Rep. Sue Errington (Ranking Minority Member) (D-Muncie)
  • Rep. B. Patrick Bauer (D-South Bend)
  • Rep. Carey Hamilton (D-Indianapolis)
  • Rep. Carolyn Jackson (D-Hammond)

Family, Children and Human Affairs

  • CHAIR: Rep. Dave Frizzell (R-Indianapolis)
  • Vice Chair: Rep. Tom Saunders (R-Lewisville)
  • Rep. Bob Behning (R-Indianapolis)
  • Rep. Tony Cook (R-Cicero)
  • Rep. Dale DeVon (R-Granger)
  • Rep. Ryan Lauer (R-Columbus)
  • Rep. Shane Lindauer (R-Jasper)
  • Rep. John Young (R-Franklin)
  • Rep. Cindy Ziemke (R-Batesville)
  • Rep. Vanessa Summers (Ranking Minority Member) (D-Indianapolis)
  • Rep. Pat Boy (D-Michigan City)
  • Rep. Carolyn Jackson (D-Hammond)
  • Rep. Melanie Wright (D-Yorktown)

Financial Institutions

  • CHAIR: Rep. Woody Burton (R-Whiteland)
  • Vice Chair: Rep. Bob Heaton (R-Terre Haute)
  • Rep. Sean Eberhart (R-Shelbyville)
  • Rep. Jeff Ellington (R-Bloomington)
  • Rep. Dave Heine (R-Fort Wayne)
  • Rep. Matt Lehman (R-Berne)
  • Rep. Donna Schaibley (R-Carmel)
  • Rep. Mike Speedy (R-Indianapolis)
  • Rep. Heath VanNatter (R-Kokomo)
  • Rep. Carey Hamilton (Ranking Minority Member) (D-Indianapolis)
  • Rep. Chris Chyung (D-Dyer)
  • Rep. Dan Forestal (D-Indianapolis)
  • Rep. Robin Shackleford (D-Indianapolis)

Government and Regulatory Reform

  • CHAIR: Rep. Kevin Mahan (R-Hartford City)
  • Vice Chair: Rep. Jim Pressel (R-Rolling Prairie)
  • Rep. David Abbott (R-Rome City)
  • Rep. Karen Engleman (R-Georgetown)
  • Rep. Ryan Lauer (R-Columbus)
  • Rep. Randy Lyness (R-West Harrison)
  • Rep. Wendy McNamara (R-Evansville)
  • Rep. Doug Miller (R-Elkhart)
  • Rep. Curt Nisly (R-Goshen)
  • Rep. Chris Campbell (Ranking Minority Member) (D-West Lafayette)
  • Rep. John Bartlett (D-Indianapolis)
  • Rep. Earl Harris (D-East Chicago)
  • Rep. Robin Shackleford (D-Indianapolis)

Insurance

  • CHAIR: Rep. Martin Carbaugh (R-Fort Wayne)
  • Vice Chair: Rep. Bruce Borders (R-Jasonville)
  • Rep. Bob Heaton (R-Terre Haute)
  • Rep. Christopher Judy (R-Fort Wayne)
  • Rep. Cindy Kirchhofer (R-Beech Grove)
  • Rep. Matt Lehman (R-Berne)
  • Rep. Kevin Mahan (R-Hartford City)
  • Rep. Peggy Mayfield (R-Martinsville)
  • Rep. Donna Schaibley (R-Carmel)
  • Rep. Terri Austin (Ranking Minority Member) (D-Anderson)
  • Rep. B. Patrick Bauer (D-South Bend)
  • Rep. Chris Campbell (D-West Lafayette)
  • Rep. Gregory Porter (D-Indianapolis)

Judiciary

  • CHAIR: Rep. Jerry Torr (R-Carmel)
  • Vice Chair: Rep. John Young (R-Franklin)
  • Rep. Woody Burton (R-Whiteland)
  • Rep. Tony Cook (R-Cicero)
  • Rep. Karen Engleman (R-Georgetown)
  • Rep. Dan Leonard (R-Huntington)
  • Rep. Chris May (R-Bedford)
  • Rep. Wendy McNamara (R-Evansville)
  • Rep. Greg Steuerwald (R-Avon)
  • Rep. B. Patrick Bauer (Ranking Minority Member) (D-South Bend)
  • Rep. Edward DeLaney (D-Indianapolis)
  • Rep. Ryan Dvorak (D-South Bend)
  • Rep. Ryan Hatfield (D-Evansville)

Local Government

  • CHAIR: Rep. Denny Zent (R-Angola)
  • Vice Chair: Rep. Chris May (R-Bedford)
  • Rep. Mike Aylesworth (R-Hebron)
  • Rep. Bruce Borders (R-Jasonville)
  • Rep. Jeff Ellington (R-Bloomington)
  • Rep. Karen Engleman (R-Georgetown)
  • Rep. Matt Hostettler (R-Fort Branch)
  • Rep. Randy Lyness (R-West Harrison)
  • Rep. Tom Saunders (R-Lewisville)
  • Rep. Chris Chyung (Ranking Minority Member) (D-Dyer)
  • Rep. Justin Moed (D-Indianapolis)
  • Rep. Cherrish Pryor (D-Indianapolis)
  • Rep. Vernon Smith (D-Gary)

Natural Resources

  • CHAIR: Rep. Sean Eberhart (R-Shelbyville)
  • Vice Chair: Rep. Jeff Ellington (R-Bloomington)
  • Rep. David Abbott (R-Rome City)
  • Rep. Mike Aylesworth (R-Hebron)
  • Rep. Mike Karickhoff (R-Kokomo)
  • Rep. Shane Lindauer (R-Jasper)
  • Rep. Alan Morrison (R-Brazil)
  • Rep. J.D. Prescott (R-Union City)
  • Rep. Dave Wolkins (R-Warsaw)
  • Rep. Tonya Pfaff (Ranking Minority Member) (D-Terre Haute)
  • Rep. Ryan Dvorak (D-South Bend)
  • Rep. Sue Errington (D-Muncie)
  • Rep. Rita Fleming (D-Jeffersonville)

Public Health 

  • CHAIR: Rep. Cindy Kirchhofer (R-Beech Grove)
  • Vice Chair: Rep. Shane Lindauer (R-Jasper)
  • Rep. Ron Bacon (R-Chandler)
  • Rep. Brad Barrett (R-Richmond)
  • Rep. Steve Davisson (R-Salem)
  • Rep. Dave Frizzell (R-Indianapolis)
  • Rep. Don Lehe (R-Brookston)
  • Rep. Ethan Manning (R-Denver)
  • Rep. Denny Zent (R-Angola)
  • Rep. Robin Shackleford (Ranking Minority Member) (D-Indianapolis)
  • Rep. Rita Fleming (D-Jeffersonville)
  • Rep. Ryan Hatfield (D-Evansville)
  • Rep. Gregory Porter (D-Indianapolis)

Public Policy

  • CHAIR: Rep. Ben Smaltz (R-Auburn)
  • Vice Chair: Rep. Christy Stutzman (R-Middlebury)
  • Rep. Ed Clere (R-New Albany)
  • Rep. Sean Eberhart (R-Shelbyville)
  • Rep. Matt Hostettler (R-Fort Branch)
  • Rep. Matt Lehman (R-Berne)
  • Rep. Jim Lucas (R-Seymour)
  • Rep. Peggy Mayfield (R-Martinsville)
  • Rep. Tim Wesco (R-Osceola)
  • Rep. Justin Moed (Ranking Minority Member) (D-Indianapolis)
  • Rep. Terri Austin (D-Anderson)
  • Rep. Dan Forestal (D-Indianapolis)
  • Rep. Vanessa Summers (D-Indianapolis)

Roads and Transportation

  • CHAIR: Rep. Holli Sullivan (R-Evansville)
  • Vice Chair: Rep. Mike Speedy (R-Indianapolis)
  • Rep. Randy Frye (R-Greensburg)
  • Rep. Shane Lindauer (R-Jasper)
  • Rep. Bob Morris (R-Fort Wayne)
  • Rep. Jim Pressel (R-Rolling Prairie)
  • Rep. Tom Saunders (R-Lewisville)
  • Rep. Ben Smaltz (R-Auburn)
  • Rep. Ed Soliday (R-Valparaiso)
  • Rep. Dan Forestal (Ranking Minority Member) (D-Indianapolis)
  • Rep. Mara Candelaria Reardon (D-Munster)
  • Rep. Chris Chyung (D-Dyer)
  • Rep. District 7

Rules and Legislative Procedures

  • CHAIR: Rep. Dan Leonard (R-Huntington)
  • Vice Chair: Rep. Jerry Torr (R-Carmel)
  • Rep. Bob Cherry (R-Greenfield)
  • Rep. Todd Huston (R-Fishers)
  • Rep. Ben Smaltz (R-Auburn)
  • Rep. Greg Steuerwald (R-Avon)
  • Rep. Holli Sullivan (R-Evansville)
  • Rep. Ryan Dvorak (Ranking Minority Member) (D-South Bend)
  • Rep. Terri Austin (D-Anderson)
  • Rep. Matt Pierce (D-Bloomington)

Select Committee on Government Reduction 

  • CHAIR: Rep. Doug Gutwein (R-Francesville)
  • Vice Chair: Rep. Jim Lucas (R-Seymour)
  • Rep. Bob Cherry (R-Greenfield)
  • Rep. Karen Engleman (R-Georgetown)
  • Rep. Matt Hostettler (R-Fort Branch)
  • Rep. Jack Jordan (R-Bremen)
  • Rep. Mike Karickhoff (R-Kokomo)
  • Rep. Curt Nisly (R-Goshen)
  • Rep. Dave Wolkins (R-Warsaw)
  • Rep. Carolyn Jackson (Ranking Minority Member) (D-Hammond)
  • Rep. Earl Harris (D-East Chicago)
  • Rep. Vernon Smith (D-Gary)
  • Rep. Vanessa Summers (D-Indianapolis)

Utilities, Energy and Telecommunications

  • CHAIR: Rep. Ed Soliday (R-Valparaiso)
  • Vice Chair: Rep. Dale DeVon (R-Granger)
  • Rep. Bob Behning (R-Indianapolis)
  • Rep. Dave Frizzell (R-Indianapolis)
  • Rep. Randy Frye (R-Greensburg)
  • Rep. Ethan Manning (R-Denver)
  • Rep. Alan Morrison (R-Brazil)
  • Rep. Jim Pressel (R-Rolling Prairie)
  • Rep. Mike Speedy (R-Indianapolis)
  • Rep. Matt Pierce (Ranking Minority Member) (D-Bloomington)
  • Rep. Mara Candelaria Reardon (D-Munster)
  • Rep. Ryan Hatfield (D-Evansville)
  • Rep. Karlee Macer (D-Indianapolis)

Veterans Affairs and Public Safety

  • CHAIR: Rep. Randy Frye (R-Greensburg)
  • Vice Chair: Rep. Christopher Judy (R-Fort Wayne)
  • Rep. Stephen Bartels (R-Eckerty)
  • Rep. Bruce Borders (R-Jasonville)
  • Rep. Chuck Goodrich (R-Noblesville)
  • Rep. Doug Gutwein (R-Francesville)
  • Rep. Ryan Lauer (R-Columbus)
  • Rep. Chris May (R-Bedford)
  • Rep. Denny Zent (R-Angola)
  • Rep. Karlee Macer (Ranking Minority Member) (D-Indianapolis)
  • Rep. Chris Chyung (D-Dyer)
  • Rep. Sheila Klinker (D-Lafayette)
  • Rep. Chuck Moseley (D-Portage) 

Ways and Means

  • CHAIR: Rep. Tim Brown (R-Crawfordsville)
  • Co-Chair: Rep. Todd Huston (R-Fishers)
  • Vice Chair: Rep. Bob Cherry (R-Greenfield)
  • Rep. Mike Karickhoff (R-Kokomo); Chair, Budget Subcommittee
  • Rep. Bob Heaton (R-Terre Haute); Chair, Higher Education Subcommittee
  • Rep. Steve Davisson (R-Salem); Chair, Health and Medicaid Subcommittee
  • Rep. Dan Leonard (R-Huntington); Chair, Local Government Finance Subcommittee
  • Rep. Jeff Thompson (R-Lizton); Chair, K-12 Subcommittee
  • Rep. Brad Barrett (R-Richmond)
  • Rep. Ed Clere (R-New Albany)
  • Rep. Dave Heine (R-Fort Wayne)
  • Rep. Jack Jordan (R-Bremen)
  • Rep. Peggy Mayfield (R-Martinsville)
  • Rep. Sharon Negele (R-Attica)
  • Rep. Holli Sullivan (R-Evansville)
  • Rep. Cindy Ziemke (R-Batesville)
  • Rep. Gregory Porter (Ranking Minority Member) (D-Indianapolis)
  • Rep. Chris Campbell (D-West Lafayette)
  • Rep. Edward DeLaney (D-Indianapolis)
  • Rep. Carey Hamilton (D-Indianapolis)
  • Rep. Earl Harris (D-East Chicago)
  • Rep. Sheila Klinker (D-Lafayette)
  • Rep. Cherrish Pryor (D-Indianapolis)
  • Rep. Melanie Wright (D-Yorktown)

Statutory Committee on Ethics

  • CHAIR: Rep. Sharon Negele (R-Attica)
  • Vice Chair: Rep. Sue Errington (D-Muncie)
  • Rep. Karen Engleman (R-Georgetown)
  • Rep. Greg Steuerwald (R-Avon)
  • Rep. Terri Austin (D-Anderson)
  • Rep. Matt Pierce (D-Bloomington)

Statutory Committee on Interstate and International Cooperation

  • CHAIR: Rep. Ron Bacon (R-Chandler)
  • Vice Chair: Rep. Chris May (R-Bedford)
  • Rep. Mike Karickhoff (R-Kokomo)
  • Rep. Don Lehe (R-Brookston)
  • Rep. Matt Lehman (R-Berne)
  • Rep. Curt Nisly (R-Goshen)
  • Rep. Tom Saunders (R-Lewisville)
  • Rep. Christy Stutzman (R-Middlebury)
  • Rep. John Young (R-Franklin)
  • Rep. Mara Candelaria Reardon (Ranking Minority Member) (D-Munster)
  • Rep. John Bartlett (D-Indianapolis)
  • Rep. Pat Boy (D-Michigan City)
  • Rep. Ragen Hatcher (D-Gary)

Committee on Joint Rules

  • CHAIR: Speaker Brian Bosma (R-Indianapolis)
  • Vice Chair: Rep. Jerry Torr (R-Carmel)
  • Rep. Phil GiaQuinta (Ranking Minority Member) (D-Fort Wayne)
  • Rep. Ryan Dvorak (D-South Bend)
  • Rep. Ben Smaltz (R-Auburn)

Rob Burgess, News Editor at NUVO, can be reached by email at rburgess@nuvo.net, by phone at 317-808-4614 or on Twitter @robaburg.

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Arts

BeerBuzz

Education

Entertainment

Environment

Food

Music

Opinion

Society & Individual